Q2-F3X-1/16-01-SS500FT
DigiKey Part Number
Q2F3X116B-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F3X-1/16-01-SS500FT
Description
HEATSHRINK POLY 1/16" BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 3 to 1 Black 500.0' (152.4m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.018" (0.46mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
500.0' (152.4m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.018" (0.45mm)