FDA2-25489NBLW4F
DigiKey Part Number
Q874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA2-25489NBLW4F
Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 440.0 CFM (12.32m³/min) 2 Wire Leads
Power (Watts)
29.00W
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
0.280A
Static Pressure
0.307 in H2O (76.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C