739W-X2/20-WH1
739W-X2/20-WH1
739W-X2/20-WH1
DigiKey Part Number
Q1254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
739W-X2/20-WH1
Description
AC RCPT NEMA 5-20R
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Connector Receptacle, Female Sockets NEMA 5-20R Panel Mount, Snap-In
Category
Number of Positions
3
Manufacturer
Qualtek
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Termination
IDC
Packaging
Bulk
Features
Terminating Cover
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Square - 24.50mm x 24.50mm
Connector Style
NEMA 5-20R
Panel Thickness
0.031" ~ 0.071" (0.80mm ~ 1.80mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Approval Agency
cUL, UL
Current Rating (Amps)
20A
Base Product Number
Voltage Rating
125VAC