PM5433.153NLT
DigiKey Part Number
553-PM5433.153NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM5433.153NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5433.153NLT
Description
FIXED IND 15UH 13A 15 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 13 A 15mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PM5433.153NLT Models
Category
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)