PM5400.562NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5.6 µH Shielded Molded Inductor 1.5 A 360mOhm Max Nonstandard
PM5400.562NLT
DigiKey Part Number
553-PM5400.562NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5400.562NLT
Description
FIXED IND 5.6UH 1.5A 360 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM5400.562NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.2A
DC Resistance (DCR)
360mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)