PM5400.222NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Laird-Signal Integrity Products
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µH Shielded Molded Inductor 2.7 A 115mOhm Max Nonstandard
PM5400.222NLT
DigiKey Part Number
553-PM5400.222NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5400.222NLT
Description
FIXED IND 2.2UH 2.7A 115 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM5400.222NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.4A
DC Resistance (DCR)
115mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)