PM5175.103NLT
DigiKey Part Number
553-PM5175.103NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM5175.103NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PM5175.103NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5175.103NLT
Description
FIXED IND 10UH 5A 43 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Inductor 5 A 43mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM5175.103NLT Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
43mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
5.4A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)