PM4344.103NLT
DigiKey Part Number
553-PM4344.103NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM4344.103NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PM4344.103NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM4344.103NLT
Description
FIXED IND 10UH 16.5A 13 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 16.5 A 13mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PM4344.103NLT Models
DC Resistance (DCR)
13mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.697" L x 0.677" W (17.70mm x 17.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current - Saturation (Isat)
24A