PM4340.153NLT
DigiKey Part Number
553-PM4340.153NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM4340.153NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM4340.153NLT
Description
FIXED IND 15UH 2.1A 190 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 2.1 A 190mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM4340.153NLT Models
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A