PGL6312.151HLT
DigiKey Part Number
553-PGL6312.151HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PGL6312.151HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PGL6312.151HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGL6312.151HLT
Description
FIXED IND 150NH 52A 0.17 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 nH Shielded Inductor 52 A 0.17mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.17mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
52A