PA5401.103NLT
DigiKey Part Number
553-PA5401.103NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5401.103NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5401.103NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5401.103NLT
Description
FIXED IND 10UH 1.4A 422 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 1.4 A 422mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA5401.103NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
DC Resistance (DCR)
422mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)