PA5400.103NLT
DigiKey Part Number
553-PA5400.103NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5400.103NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5400.103NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5400.103NLT
Description
FIXED IND 10UH 1A 550 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 1 A 550mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA5400.103NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
550mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)