PA2247.472NLT
DigiKey Part Number
553-PA2247.472NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2247.472NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2247.472NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2247.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 30A 3.8 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Inductor 30 A 3.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA2247.472NLT Models
DC Resistance (DCR)
3.8mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
39A