PA2244.102NLT
DigiKey Part Number
553-PA2244.102NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2244.102NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2244.102NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2244.102NLT
Description
FIXED IND 1UH 40A 1.2 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Unshielded Molded Inductor 40 A 1.2mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
42A
DC Resistance (DCR)
1.2mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)