PA2243.152NLT
DigiKey Part Number
553-PA2243.152NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2243.152NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2243.152NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2243.152NLT
Description
FIXED IND 1.5UH 24.5A 3.3 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 24.5 A 3.3mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
36A
DC Resistance (DCR)
3.3mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)