CX1210MKX7R7BB105 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CX1210MKX7R7BB105 |
Description | CAP PASSTHRU 1UF 20% 16V 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF Feed Through Capacitor 16V 1210 (3225 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CX1210MKX7R7BB105 Models |
Category | Voltage - Rated 16V |
Manufacturer Pulse Electronics | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Temperature Coefficient X7R |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount, MLCC |
Part Status Active | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Type Pass Through | Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
Capacitance 1 µF | Height (Max) 0.067" (1.70mm) |
Tolerance ±20% |