CX1206MKX7R9BB104
DigiKey Part Number
311-1261-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1261-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1261-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX1206MKX7R9BB104
Description
CAP PASSTHRU 0.1UF 20% 50V 1206
Detailed Description
0.1 µF Feed Through Capacitor 50V 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CX1206MKX7R9BB104 Models
Category
Voltage - Rated
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Capacitance
0.1 µF
Height (Max)
0.055" (1.40mm)
Tolerance
±20%