CX0805MRX7R8BB223
DigiKey Part Number
311-1242-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX0805MRX7R8BB223
Description
CAP PASSTHRU 0.022UF 25V 0805
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF Feed Through Capacitor 25V 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX0805MRX7R8BB223 Models
Category
Voltage - Rated
25V
Manufacturer
Pulse Electronics
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
0.022 µF
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Tolerance
±20%