BPCF000707553R3M00
DigiKey Part Number
553-BPCF000707553R3M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPCF000707553R3M00
Description
FIXED IND 3.3UH 3.3A 24 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 3.3 A 24mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
24mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)