ANT1515B00DT1575S
DigiKey Part Number
553-ANT1515B00DT1575S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT1515B00DT1575S
Description
ANTENNA PATCH GPS CP PIN DIAG.
Detailed Description
RF ANTENNA GPS Ceramic Patch Pin Adhesive
Category
Antenna Type
Ceramic Patch
Manufacturer
Pulse Electronics
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Tray
Gain
2dBic
Termination
Pin
RF Family/Standard
Navigation
Mounting Type
Adhesive
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Height (Max)
0.157" (4.00mm)
Frequency (Center/Band)
1.58GHz
Applications
GPS
Frequency Range
1.577GHz ~ 1.583GHz