ABPY00100505102Y00
DigiKey Part Number
553-ABPY00100505102Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-ABPY00100505102Y00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-ABPY00100505102Y00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABPY00100505102Y00
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 500mA 490mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
490mOhm
Manufacturer
Pulse Electronics
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Features
Automotive
Current Rating (Max)
500mA