AI-2429-TWT-12V-2-R
DigiKey Part Number
668-1223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-2429-TWT-12V-2-R
Description
BUZZER MAGNETIC 12V 23.8MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Electromechanical/Magnetic 12 V 8mA 2.9kHz 100dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AI-2429-TWT-12V-2-R Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
100dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
8mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Washable
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
3 ~ 20V
Size / Dimension
0.937" Dia (23.80mm)
Frequency
2.9kHz
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)