RV6NAYSD102A
RV6NAYSD102A
RV6NAYSD102A
DigiKey Part Number
RV6N102C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV6NAYSD102A
Description
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1 Turns Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Size - Body
Round - 0.510" Dia (12.95mm)