EMMG-B-36-2#
DigiKey Part Number
EMMG-B-36-2#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMMG-B-36-2#
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 36"
Customer Reference
Detailed Description
36.0" (914.40mm) Alligator Clip, Miniature, Insulated To Alligator Clip, Miniature, Insulated Test Lead 33VAC, 70VDC 1 Lead, Red
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Length
36.0" (914.40mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Contents
1 Lead, Red
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
18 AWG
Part Status
Obsolete
Voltage - Rated
33VAC, 70VDC
Configuration
Alligator to Alligator
Current Rating (Amps)
5 A
1st Connector
Alligator Clip, Miniature, Insulated
Temperature Range
122°F (50°C)
2nd Connector
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
TEST LEAD GATOR TO GATOR 12"
In-Stock: 5
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"
In-Stock: 17
TEST LEAD GATOR TO GATOR 4"
In-Stock: 0
Unit Price:
TEST LEAD GATOR TO GATOR 60"
In-Stock: 0
Unit Price:
TEST LEAD GATOR TO GATOR 48"