EM5053-12-2#
DigiKey Part Number
501-2519-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM5053-12-2#
Description
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 12"
Customer Reference
Detailed Description
12.0" (304.80mm) Banana Plug, Single, Stackable To Micro Hook Patch Cord 150VAC, DC
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
20 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
150VAC, DC
Configuration
Banana to Grabber, Hook
Current Rating (Amps)
3A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Micro Hook
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 3
Check for Additional Incoming Stock
This product is no longer manufactured and will no longer be stocked once stock is depleted.
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 24"
In-Stock: 55
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 36"
In-Stock: 137
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 48"
In-Stock: 52
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 60"