EM3014-12-2#
DigiKey Part Number
501-2491-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM3014-12-2#
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
Customer Reference
Detailed Description
12.0" (304.80mm) Banana Plug, Single, Stackable To Miniature Banana Plug, Single, Stackable Patch Cord 3000VDC (3kV)
Category
2nd Connector
Miniature Banana Plug, Single, Stackable
Manufacturer
Pomona Electronics
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Series
Type
Patch Cord
Packaging
Bulk
Contents
1 Lead, Red
Part Status
Obsolete
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking Method
Multistacking Banana Plug, Front Stacking Miniature Banana
Wire Gauge
20 AWG
Configuration
Banana to Banana
Voltage - Rated
3000VDC (3kV)
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Current Rating (Amps)
5A
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
Unit Price:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 261
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"