EM1166-96-2#
DigiKey Part Number
501-2523-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM1166-96-2#
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 96"
Customer Reference
Detailed Description
96.0" (2438.40mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 30VAC
Category
Cable Length
96.0" (2438.40mm)
Contents
1 Lead, Red
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
18 AWG
Voltage - Rated
30VAC
Current Rating (Amps)
5A
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO GATOR 96"
In-Stock: 1
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GATOR 12"
In-Stock: 92
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 604
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
In-Stock: 237
TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"
In-Stock: 485
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"