EM1166-144-0# is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 1
Datasheet
Who is Pomona Electronics?
EM1166-144-0#
DigiKey Part Number
501-2537-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM1166-144-0#
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 144"
Customer Reference
Detailed Description
144.0" (3657.60mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 30VAC
Category
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Manufacturer
Pomona Electronics
Cable Length
144.0" (3657.60mm)
Series
Type
Patch Cord
Packaging
Bulk
Contents
1 Lead, Black
Part Status
Obsolete
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Wire Gauge
18 AWG
Configuration
Banana to Alligator
Voltage - Rated
30VAC
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Current Rating (Amps)
5A
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO GATOR 144"
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GATOR 12"
In-Stock: 303
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 553
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
In-Stock: 187
TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"
In-Stock: 501
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"