5291A-60-2
DigiKey Part Number
501-2140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5291A-60-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60.0" (1524.00mm) Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable Patch Cord 1000V (1kV)
Category
Cable Length
60.0" (1524.00mm)
Contents
1 Lead, Red
Part Status
Active
Wire Gauge
12 AWG
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Ratings
CAT III 1000V, IEC 1010
Current Rating (Amps)
7A
In-Stock: 7
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
In-Stock: 6
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 12
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 0
Unit Price:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"