2249-E-120
DigiKey Part Number
501-1023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2249-E-120
Description
COAX CBL BNC TO BNC 10'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to BNC RG-59B 120.0" (3.0m) 10.0'
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
Pomona Electronics
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Length
120.0" (3.0m) 10.0'
Part Status
Active
Cable Type
RG-59B
Style
BNC to BNC
Cable Impedance
75 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
75 Ohms
1st Contact Gender
Male
Color
Black
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Features
Shielded
2nd Connector
BNC Plug
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 60
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
COAX CBL BNC TO BNC 24"
In-Stock: 18
COAX CBL BNC TO BNC 36"