PCS15-D-240A-40ZL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 4
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
PCS15-D-240A-40ZL
DigiKey Part Number
2634-PCS15-D-240A-40ZL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCS15-D-240A-40ZL
Description
SSR RELAY 40A 48~280VAC SCREW TE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 280 V
Series
Load Current
40 A
Packaging
Tray
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C