PC775-1A-24C-X
DigiKey Part Number
2634-PC775-1A-24C-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC775-1A-24C-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 75A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Operate Voltage
15.6 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Packaging
Tray
Features
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Coil Current
120 mA
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
75 A
Coil Power
2.9W
Switching Voltage
32VDC - Max
Coil Resistance
200 Ohms