PC775-1A-12C-R-X
DigiKey Part Number
2634-PC775-1A-12C-R-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC775-1A-12C-R-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 75A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Operate Voltage
7.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Packaging
Tray
Features
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Coil Current
240 mA
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
75 A
Coil Power
2.9W
Switching Voltage
32VDC - Max
Coil Resistance
50 Ohms