PC7150-1C-C2-12C-N-X
DigiKey Part Number
2634-PC7150-1C-C2-12C-N-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC7150-1C-C2-12C-N-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Operate Voltage
7.8 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Current
240 mA
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
150 A
Coil Power
2.9W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
50 Ohms