PSA10F-050-R
DigiKey Part Number
993-1292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSA10F-050-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Efficiency
Level VI, CoC Tier 1
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
USB Micro
Region Utilized
North America
Input Connector
NEMA 1-15P
Size / Dimension
2.36" L x 1.85" W x 0.59" H (60.0mm x 47.0mm x 15.0mm)
Input Type
Fixed Blade
Approval Agency
AS/NZS, cULus, IEC, PSE
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC