MQ10A-050BW-H
DigiKey Part Number
993-MQ10A-050BW-H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MQ10A-050BW-H
Description
PWR SUPPLY WALL/DESK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
10 W
Manufacturer
Phihong USA
Applications
Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 45°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB A Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
1.85" L x 1.50" W x 0.88" H (47.0mm x 38.0mm x 22.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cURus
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A