AA20R-240A-R
DigiKey Part Number
993-AA20R-240A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA20R-240A-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W
Detailed Description
24V 20 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
69mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.85" L x 2.00" W x 1.31" H (72.5mm x 50.8mm x 33.3mm)
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
830mA
Standard Number
Power (Watts)
20 W