AA20R-120A-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Phihong USA
In Stock: 2.058
Datasheet
Parametric Equivalent
Phihong USA
In Stock: 26
Datasheet
In Stock: 16
12V 20 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
AA20R-120A-R
DigiKey Part Number
993-AA20R-120A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA20R-120A-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
63mW (Max)
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.85" L x 2.00" W x 1.31" H (72.5mm x 50.8mm x 33.3mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, RCM
Current - Output (Max)
1.67A
Standard Number
Power (Watts)
20 W