OMT300-R201-IEP-IO-V1
DigiKey Part Number
2046-OMT300-R201-IEP-IO-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OMT300-R201-IEP-IO-V1
Description
SENSOR OPT 10-30CM ANALOG
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Sensor 3.94" ~ 11.81" (10 ~ 30cm) Analog, Digital, NPN, PNP, Push-Pull Output
Category
Output Type
Analog, Digital, NPN, PNP, Push-Pull
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
18V ~ 30V
Packaging
Box
Current - Supply
25 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
10°C ~ 50°C
Sensing Distance
3.94" ~ 11.81" (10 ~ 30cm)