NBB2-8GM30-E2-V1
DigiKey Part Number
2046-NBB2-8GM30-E2-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBB2-8GM30-E2-V1
Description
INDUCTIVE SEN 2MM PNP
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.079" (2mm) IP67 Cylinder, Threaded - M8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NBB2-8GM30-E2-V1 Models
Category
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
5V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.079" (2mm)