PLS-65F25AL04-04
DigiKey Part Number
PLS-65F25AL04-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS-65F25AL04-04
Description
SPEAKR 4.33OHM 25W TOP PT 82.9DB
Customer Reference
Detailed Description
4.33 Ohms Full Range Speaker 25 W 100 Hz ~ 20 kHz Top Round, Square Frame
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
25 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Discontinued at DigiKey
Shape
Round, Square Frame
Technology
Magnetic
Material - Cone
Aluminum (AI)
Type
Full Range
Material - Magnet
Ferrite
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
120.6Hz
Size / Dimension
2.717" L x 2.717" W (69.00mm x 69.00mm)
Impedance
4.33 Ohms
Height - Seated (Max)
1.720" (43.70mm)