NE149W-08 bottom
NE149W-08
DigiKey Part Number
NE149W-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NE149W-08
Description
SPEAKR 7.41OHM 60W TOP PT 86.7DB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.41 Ohms Tweeter Speaker 60 W 50 Hz ~ 5 kHz Top Round
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
60 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Paper
Type
Tweeter
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
50 Hz ~ 5 kHz
Termination
Terminal Block
Frequency - Self Resonant
53.94Hz
Size / Dimension
5.866" Dia (149.00mm)
Impedance
7.41 Ohms
Height - Seated (Max)
3.187" (80.95mm)