PPXE27000
DigiKey Part Number
4363-PPXE27000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPXE27000
Description
3.9 - 27PF, 7.5 MM, 200VDC, FILM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.5 ~ 27pF Trimmer Capacitor 200 V Top and Bottom Through Hole
Category
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Manufacturer
Passive Plus
Q @ Freq
1500 @ 1MHz
Series
Size / Dimension
0.295" Dia (7.49mm)
Packaging
Box
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance Range
3.5 ~ 27pF
Mounting Type
Through Hole
Adjustment Type
Top and Bottom
Features
General Purpose
Voltage - Rated
200 V