MBR5H60AFC-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-MBR5H60AFC-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-MBR5H60AFC-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-MBR5H60AFC-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR5H60AFC-AU_R1_000A1
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMAFC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount SMAF-C
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
225pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
5A
Supplier Device Package
SMAF-C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 5 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)