PLT2.5I-M0
DigiKey Part Number
298-13852-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT2.5I-M0
Description
CBL TIE LOCKING BLACK 40LB 9.70"
Detailed Description
Standard, Locking Black 2.50" (63.50mm) 0.145" (3.68mm) 40 lbs (18.14 kg)
Category
Length - Actual
0.808' (246.38mm, 9.70")
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Tensile Strength
40 lbs (18.14 kg)
Packaging
Bulk
Features
Weather Resistant
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Color
Black
Length - Approximate
9.75"
Shelf Life
48 Months
Bundle Diameter
2.50" (63.50mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Width
0.145" (3.68mm)