LCMA95-8-L
DigiKey Part Number
298-19925-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA95-8-L
Description
CONN TERM RECT RING 95MM #M8
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ring Terminal Connector M8 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 95mm² Crimp
Category
Length - Overall
2.382" (60.50mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Gauge
95mm²
Part Status
Active
Insulation
Non-Insulated
Terminal Type
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
M8 Stud
Contact Finish
Tin
Thickness
0.120" (3.05mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.965" (24.51mm)