LCMA120-8-L
DigiKey Part Number
LCMA120-8-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA120-8-L
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M8
Detailed Description
Ring Terminal Connector M8 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 120mm² Crimp
Category
Length - Overall
2.559" (65.00mm)
Wire Gauge
120mm²
Stud/Tab Size
M8 Stud
Thickness
0.138" (3.51mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
1.083" (27.51mm)