LCAX3/0-14-X
DigiKey Part Number
298-14746-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCAX3/0-14-X
Description
CONN TERM RECT TONG 3/0 AWG #1/4
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 3/0 AWG 1/4 Stud
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp, Barrel
Series
Wire Gauge
3/0 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Color
Orange
Terminal Type
Rectangular Tongue
Contact Finish
Electro-Tin
Stud/Tab Size
1/4 Stud
Contact Material
Copper
Terminal Style
Single Stud Hole
Diameter - Barrel ID
0.570" (14.48mm)
Tab Thickness
0.140" (3.56mm)
Diameter - Barrel OD
0.710" (18.03mm)
Length - Overall
2.080" (52.83mm)
Diameter - Ring ID
0.270" (6.86mm)
Width - Outer Edges
1.060" (26.92mm)