HSTT75-YK1
DigiKey Part Number
298-11554-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT75-YK1
Description
HEATSHRINK 3/4" X 0.5' MULTI 8PC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Multiple 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)