HSTT25-D45 is Obsolete and no longer manufactured.
Panduit Corp
In Stock: 189
Datasheet
Similar
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 300
Datasheet
In Stock: 223
Image for HSTT25-D45 is not available
HSTT25-D45
DigiKey Part Number
HSTT25-D45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-D45
Description
HEATSHRINK 1/4" X 500' GREEN/YLW
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Green, Yellow 500.0' (152.4m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
120 Months
Length
500.0' (152.4m)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)